Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Saksıda Çilek Yetiştirmek
cilek39.jpg

Balkon Bahçeciliği için uygun bir bitki midir?
Balkon için ideal bir bitkidir. Yetiştirmesi kolay ve eğlencelidir.

Nasıl bir saksı?
Çilek alanı dar olanlar için biraz sıkıntılı bir bitkidir. Çünkü dal atıp çoğalma çabasında olduğu için standart saksılarda yetiştirilmesi pek tercih edilmez ama yetiştirilebilir. Cam önlerine koyulan yayvan büyük saksılar çilek bitkisi için ideal saksı türüdür.
cilek40.jpg
Biraz daha yakından tanıyalım
Çileklerin toprakla temasını bir nebzede olsa kesmemiz gerekiyor. Bakteriler ve mantar hastalığının azaltılması ancak bu şekilde olabilir. Bunu sağladığımızda daha sağlıklı ve dayanıklı çilekler elde edebiliriz. Bunun için yatay saksılarımız çok uygun. Görselde olduğu gibi çilekler yanlara alınmalı.

Kış döneminde de ürün alınabilir. Evde korunaklı bir şekilde , kompostla desteklendiğinde ürün vermesi kaçınılmazdır. Çilekler nemli toprakları severler ve hızlı gelişirler.
cilek42.jpg

Tohumdan çilek yetiştirmeyi düşünüyorsanız önereceğimiz bazı türler var. Bu türlerden daha fazla verim alabilir ve asma saksılarda yetiştirebilirsiniz. (ya da fide olarak temin edebilirsiniz. ) Meyve taşıyan çilek sepetleri için en iyi tercih şüphesiz Day-Nötr çilek bitkisidir. Optimal koşullar ile tüm büyüme mevsimi boyunca çilek üretebilirsiniz. Önerdiğimiz diğer türler ;

• ‘Tristar’
  • ‘Tribute’
  • ‘Mara des Bois’
  • ‘Evie’
  • ‘Albion’
Saksının hazırlanması ve yetiştirme işlemleri
  • Öncelikle saksımızın drenaj deliklerin üstünü kapatmamız gerekiyor. Su akışının devam edebileceği, suyu azda olsa tutabilecek bir malzeme kullanabilirsiniz. ( fiber sinek telleri ya da elek bezi denilen bezler )
  • Sulamayla gelen toprağı tutmak için saksı dibine sfagnum yosun ve ya biraz gazete kağıdı ekleyebilirsiniz.
  • Daha sonra zengin bir toprakla saksımızı doldurmuyoruz.
  • Yatay saksılarımıza maksimum 4 çilek fidesi dikebilirsiniz. Fazlası ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaratabilir. ( boyuta göre bu oran değişebilir. ) Fidelerin arasında 15-20 cm mesafe olması gerekir.
  • Yarı gölge ve belirli zaman diliminde tam güneş alan bir yer çilekler için harika bir yer olacaktır.
  • Nemli toprağı sevdiği için bölgeye bağlı olarak sulama takvimini ayarlayabilirsiniz.
  • Açık renkli saksılar kökleri serin tutmaya yardımcı olacaktır.
  • Gölge bir alanda bırakılan çileklerin yaprakları sağlıklı olur ama az meyve ve tatlarının ekşi olmasına neden olabilir.
cilek43-1024x758.jpg
cilek41-824x1024.jpg

Bluefish

Forum Sakini
Bu sene ilk kez yenilebilir bir seyler denedik biz de. Bakalim sonuc ne olacak?
?
Doganay hocam cilek ve cicekler icin evde yapilacak bir gubre tarifiniz var mi?
Ben daha once bu muz gubresini denedim komple sinek ve su beyaz bitlerden sardi cicekleri. ?
Arap sabunu sirke kesemedim gittim mecbur ilac alip oyle kuruttum kokunu.

Ekli dosyalar

• IMG-20220415-WA0009.jpeg
    IMG-20220415-WA0009.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 4

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hayırlı olsun, iyi görünüyor çilekler. Ben genelde sütlü yeşillikleri bahçeden toplayıp suya yatırıyorum. Özellikle ısırgan otu gübresi hazırlama gibi videoları incelemenizi öneririm.

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Bu sene ilk kez yenilebilir bir seyler denedik biz de. Bakalim sonuc ne olacak?
?
Doganay hocam cilek ve cicekler icin evde yapilacak bir gubre tarifiniz var mi?
Ben daha once bu muz gubresini denedim komple sinek ve su beyaz bitlerden sardi cicekleri. ?
Arap sabunu sirke kesemedim gittim mecbur ilac alip oyle kuruttum kokunu.

akvaryum suyu ve kuş dışkısı gübre olarak kullanılabilir

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Süt bırakan yeşil otlar dendiğinde, kopartıldığında beyaz sıvı bırakan otlar. Örneğin karahindiba, bir çok yabani ot bu sınıfa giriyor. Ben dışkıyı toprağın altına serpiştirip üzerini kapatıyorum. Diğer türlü küfleniyor

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Uzun zamandır çilek yiyemiyorum çok bozdular çilekleri.. Ne tadı var ne tuzu birde zirai ilaçlar işin içine girince dokunuyor artık.. Elma gibi kabuğunuda soyamıyoruz içine işliyor ilaçalr...

Neyse gübre konusunda bir kaç video izlemiştim.. Mayalı su baya işe yarıyor. Bunun dışında fasulye, nohut, muz kabuğu gibi şeyleri suda bekletip o suyu bitkilere döküyorlar..

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Uzun zamandır çilek yiyemiyorum çok bozdular çilekleri.. Ne tadı var ne tuzu birde zirai ilaçlar işin içine girince dokunuyor artık.. Elma gibi kabuğunuda soyamıyoruz içine işliyor ilaçalr...

Neyse gübre konusunda bir kaç video izlemiştim.. Mayalı su baya işe yarıyor. Bunun dışında fasulye, nohut, muz kabuğu gibi şeyleri suda bekletip o suyu bitkilere döküyorlar..

çocukluğumda dağa çıkıp dağ çileği yerdik dalından koparıp :) minicik olurdu ama onun tadı kokusu bu sera çileklerinde yok

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bahçede dede yadigarı minik ama eski çilek tadında aromalı ve kokulu çileğimiz var. Her yıl bir avuç verir. Alttaki görsel en fazla alabildiğim hasattan bir kare
WhatsApp Image 2022-04-22 at 22.32.15.jpeg

Umit. 

Yönetici
Moderatör
çocukluğumda dağa çıkıp dağ çileği yerdik dalından koparıp :) minicik olurdu ama onun tadı kokusu bu sera çileklerinde yok

Sorun aslında sera olup olmamasında değil. Hibrit gdolu tohum yerine orjinal atalık tohumlar kullanılsa ve zirai ilaçalr gübreler vs. yerine doğal tarım yapılsa serada da çok güzel meyve sebze yetiştirilir bence...